Przewodnik: Co rozważyć kupując rower cargo?Kilka late temu, kiedy rowery cargo były w Polsce jeszcze nowinką, stworzyłem wpis na temat tego gdzie i jaką drogą można je nabyć. Dziś ten post się już trochę zdezaktualizował, a ponadto nie zawierał zbyt wielu wskazówek dotyczących tego co należy wziąć pod rozwagę wybierając konkretny model. Przyczyna tego była prosta: wybór mieliśmy wówczas w Polsce mocno ograniczony, a osoby zainteresowane cargo i tak zwykle jakieś pojęcie o rowerach miały. Jednak od tego czasu sporo się zmieniło – producenci i dystrybutorzy rowerów cargo są już w praktycznie każdym mieście wojewódzkim, a wybór dostępnych modeli jest szeroki. Ostatnio coraz rzadziej więc dostaję pytania o to, gdzie taki rower zdobyć, a coraz częściej o to czym się kierować przy zakupie cargo i jaki typ jego będzie odpowiedni do danych potrzeb. Bardzo mnie to cieszy, bo pokazuje, że praca nad blogiem nie idzie w gwizdek :). Co jednak najważniejsze o rowery towarowe pytają już nie tylko zatwardziali cykliści, ale i rodzina, sąsiedzi, znajomi znajomych, a niekiedy nawet anonimowi przechodnie. Wychodząc tym wątpliwościom na przeciw, stworzyłem poniższy przewodnik dla wszystkich osób rozważających zakup pierwszego (lub kolejnego) roweru towarowego.


Jaki rower cargo jest najlepszy?

Na to pierwsze pytanie mam zawsze jedną odpowiedź: zależy dla kogo i do jakich celów. Gdybyście wybierali samochód, część z Was zdecydowałaby się na sportowy wóz, a inni na mini-vana, odpowiednio do Waszych potrzeb. Z rowerami towarowymi jest podobnie. Mimo tego warto rozważyć kilka kwestii, które moim zdaniem są kluczowe przy wyborze cargo i od których będzie zależał jego zakres cenowy (krótki aneks o cenach cargo znajdziecie na końcu tego postu).  Poniższa lista pomoże Wam więc ustalić, jakie macie potrzeby i oczekiwania względem Waszego przyszłego roweru. Jeśli uważacie, że powinienem ją uzupełnić o jakiś wątek, dajcie znać w komentarzach :).

Szczęśliwi nabywcy.


1. Dwa czy trzy koła?

Rowery towarowe dzielimy zasadniczo na dwu- i trzykołowe. W dużym skrócie, rowery trzykołowe (ang. trike) są większe, pozwalają przewieźć więcej towaru (i pasażerów, nawet 4 dzieci), są stabilne, ale są też cięższe i mniej zwrotne. Rowery dwukołowe (tzw. long-john) mają mniejszą skrzynię (pojemność 1-2 dzieci), przez co są lżejsze, szybsze i mają mniejsze opory toczenia. W przeciwieństwie do trike’ów, pozwolą Wam też przejechać w korku pomiędzy samochodami. Więcej o różnicach w użytkowaniu trike’ów i long-johnów możecie przeczytać w moim wpisie TUTAJ.

Duży może więcej.

Osoby początkujące w temacie często zakładają, że rower trzykołowy będzie "stabilniejszy". Uwierzcie mi na słowo, w ogóle nie powinniście o tym myśleć. To prawda, rower trzykołowy na postoju nie potrzebuje nóżki. Ale dwukołowe mają nóżkę motocyklową i też stoją stabilnie. Natomiast w trakcie jazdy rower dwukołowy prowadzi się zupełnie normalnie. Paradoksalnie na ostrym wirażu łatwiej wypaść z drogi trzykołowcem ze względu na wyżej położony środek ciężkości (dlatego trzeba zwolnić, a dwukołowcem nie). Domyślnie zalecam rowery dwukołowe do dwójki dzieci, a powyżej (lub z dużym bagażem) to już trzykołowe.

2. Co będziesz wozić?

Czy potrzebujesz miejsca do wożenia dzieci? Jeżeli tak, to ilu? W jakim wieku? Czy zamierzasz montować w rowerze nosidełko lub fotelik samochodowy? Koniecznie przeczytaj mój post o pierwszym roku życia z dzieckiem.

Czy może po prostu zamierasz przewozić zakupy, duże pakunki? Jeśli tak, to jak duże i o jakich gabarytach?

Odpowiedź na te pytania determinuje wybór jednego z kluczowych elementów cargo – skrzyni lub platformy towarowej. Różne rowery nadają się do wożenia różnych rzeczy lub mają różne opcje konfiguracji, zapewnione przez producenta (dodatkowe ławeczki, akcesoria, namioty przeciwdeszczowe, uchwyty do fotelika). Warto się temu przyjrzeć oglądając konkretny model. W Niemczech np. znajdziecie wiele firm sprzedającym rozmaite torby i akcesoria do cargo, ponieważ rynek rowerów towarowych jest tam na tyle rozwinięty.

Wybrane skrzynie rowerów cargo (fot. Cargobike Magazine).

Ale powróćmy do wyboru skrzyni. Czy wożone przez ciebie towary mogą być wyjątkowo ciężkie, twarde lub mieć ostre krawędzie? Jeśli tak, to pewnie lepiej mieć skrzynię metalową lub ze sklejki niż z tworzywa sztucznego – myślę tu o rozmaitych technicznych i logistycznych zastosowaniach rowerów cargo. Rowery z platformą to rozwiązanie dla kurierów i dostawców przewożących większe gabaryty.

Ładunki są różne.

Fot. Bike Portland.

Pamiętajcie, że rowery towarowe mają zaskakująco dużo zastosowań. Może z czasem zaczniesz przewozić rzeczy, których się nie spodziewałeś? Pomyśl, co to może być – sprzęt na działkę, sprzęt kempingowy, maszyna do popcornu? Czy wybrany przez Ciebie rower będzie wystarczająco elastyczny, aby dostosować go w przyszłości do nowych obciążeń (np. zdemontować skrzynię i założyć platformę)?

A Ty co przewieziesz?3. W jakim terenie?

Czy Twój rower ma być lekką kurierską strzałą czy ciężkim rodzinnym krążownikiem? Czy mieszkasz w płaskim czy pagórkowatym terenie? Czy będziesz jeździć w gęstym śródmieściu czy raczej przełajowo? Czy będziesz jeździć po gładkim asfalcie czy innej nawierzchni? Czy musisz pokonywać sporo krawężników? Podobnie jak w przypadku zwykłego roweru, warto wziąć to pod uwagę, żeby wiedzieć jaki rodzaj opon czy napędu wybrać (o tym więcej w kolejnych punktach). Większość cargo dostosowana jest do jazdy po mieście, ale są też modele bardziej przełajowe, np. z pełną amortyzacją wstrząsów.

Płasko czy pod górę? (fot. Bike Portland).

4. Przechowywanie i bezpieczeństwo

Wiele osób martwi się, że nie będzie miało gdzie trzymać potencjalnego cargo. Jakie miejsce jest więc najlepsze do przechowywania tego typu roweru? Tak naprawdę każde, które Ci odpowiada. Niektórzy wnoszą cargo do mieszkania (siłacze), a inni przechowują je w garażach sąsiadów. My od początku trzymamy swoje rowery na zewnątrz, najpierw na podwórku kamienicy, teraz po prostu na ulicy. Z rowerów korzystamy często, więcej niż raz dziennie i ważne jest, aby były one szybko dostępne. Idealnie jeśli pod budynkiem znajdują się stojaki lub coś solidnego do zapięcia (np. latarnia lub stojaki) – warto sprawdzić zawczasu. Oczywiście warto w takiej sytuacji zainwestować w solidne zapięcia rowerowe (min. 10% wartości roweru), a przy kosztowniejszych rowerach nawet w blokady tarcz hamulcowych (standardowe zapięcie dla motocykli). Prawie każdy producent oferuje też pokrowce przeciwdeszczowe, a dla konstrukcji garażowych można kupić pokrowce innych producentów lub motocyklowe. 

Rower w piżamce.
 
Boicie się złodziei? Niepotrzebnie. Na razie rowery towarowe są w Polsce na tyle rzadkie (i zauważalne), że ich upłynnienie po kradzieży jest praktycznie niemożliwe. Środowisko od razu wyłapuje podejrzane ogłoszenia i nie raz już demaskowano osoby, które handlowały w Polsce kradzionymi rowerami cargo z Niemiec lub Danii. Na razie, poza jednym pijackim wybrykiem (rower się znalazł), nie słyszałem o przypadku kradzieży cargo w samej Polsce. Oczywiście, jeśli ktoś chce, może swój rower na wszelki wypadek ubezpieczyć – coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje bowiem taką usługę.

Jeśli jednak macie możliwość lub chęć trzymania roweru w zamknięciu, weźcie koniecznie pod uwagę następujące kwestie: jaką szerokość mają drzwi do pomieszczenia? Czy musicie pokonać schody lub windę? Zmierzcie wszystko dokładnie i porównajcie z wymiarami roweru, aby uniknąć niespodzianek. Przy okazji zastanówcie się czy zamierzacie przewozić rower pociągiem – dwukołowce przewozi się w polskich kolejach o wiele łatwiej (trójkołowce też można, ale trzeba czatować na pociąg z odpowiednio szerokimi drzwiami).

Dwa cargo w Kolejach Mazowieckich.

5. Elektryczny czy nie?

Jeżeli stać Cię na taki wydatek (elektryka podnosi zwykle koszt roweru o 100%), to zdecydowanie warto. Operowanie rowerem towarowym z tradycyjnym napędem jest jak najbardziej możliwe i komfortowe, ale wspomaganie elektryczne czyni to łatwiejszym. Obecnie 75% nowo sprzedawanych rowerów cargo ma wspomaganie. Chętniej pokonujemy dłuższe dystanse, a ciężar ładunku nie ma dla nas znaczenia – zdecydowania podnosi to komfort jazdy (coś jak wybór między kierownicą w aucie ze wspomaganiem i bez). Jeżeli mieszkasz w górzystym terenie lub masz codziennie do pokonania sporą różnicę wzniesień (jak np. na skarpie trójmiejskiej lub warszawskiej), to wspomaganie jest w zasadzie konieczne. Oczywiście można wjechać pod kilkudziesięciometrową górę w pełni załadowanym rowerem cargo (na pusto bez problemu), ale po takim wyczynie najlepiej wziąć prysznic. 

Zasadniczo mamy dwa rodzaje napędu. Silnik w piaście to stosunkowo najtańsze rozwiązanie, bo wymaga tylko zmiany koła (jeśli nie jest zamontowany fabrycznie). Niektórzy narzekają, że przedni napęd w piaście zwiększa ryzyko poślizgu – z kolei montaż silnika z tyłu eliminuje możliwość montażu piasty planetarnej (od tej zasady są wyjątki, bo są biegi montowane w suporcie, ale to już wiedza dla zaawansowanych). Najefektywniejszym energetycznie, ale i najdroższym rozwiązaniem jest silnik centralny w korbie – wymaga on jednak montażu w ramie od samego początku (poza nielicznymi modelami, które można domontować do ramy). Pamiętajcie, że rower elektryczny to nie skuter – nadal trzeba pedałować, a wspomaganie ma nam głównie ułatwiać rozpędzanie się przy starcie lub wjazd pod górę. Prędkości osiągane na zwykłym rowerze i na rowerze elektrycznym są zbliżone (20-30 km/h), różnica polega na  tym jak daleko będzie wam się chciało jechać (bez wspomaganie w końcu się zmęczycie).

Silnik centralny Bosch.

Należy też zwrócić uwagę na pojemność baterii. Do normalnego użytkowania wystarczy standardowa bateria 400-500 Wh – w naszym Bullicie wystarcza spokojnie na 80 km, co przy codziennym użytkowaniu oznacza ładowanie dwa, trzy razy w tygodniu. Jeśli jednak jesteście rowerami przełajowcami i zamierzacie śmigać po Green Velo, to warto rozważyć baterię o większej pojemności lub podwójną (wielu producentów oferuje takie opcje). Żywotność standardowej litowo-jonowej baterii to ok. 500 cykli ładowania, czyli kilka lat.

Na pewnej konferencji zadano mi kiedyś pytanie o stacje ładowania do cargo, więc przezornie informuję – baterie rowerowe ładujemy w domu z normalnego gniazdka, tak samo jak telefon :)

Daruję sobie szczegółowe rozważania o napędach bateriach, ponieważ internet jest już pełen forów i stron o rowerach elektrycznych, więc jeśli chcecie zgłębiać ten temat, to bez problemu znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. Podstawowe informacje znajdziecie też na stronach producentów napędów, takich jak Bosch czy Shimano.

Rower cargo z silnikiem zaplecionym w tylnym kole.

Jak wspomniałem, rower towarowy z wbudowanym przez producenta wspomaganiem elektrycznym to jednak spory wydatek i rower bez wspomagania też świetnie sprawdzi się w płaskim terenie na niezbyt dużym dystansie (do kilku, kilkunastu km). Nieco tańszą opcją jest zakup roweru bez wspomagania i ewentualny montaż wspomagania w piaście później, co jednak wymaga trochę kombinowania. Sami zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie przy naszym drugim cargo, w którym po 1,5 roku założyliśmy silnik rolkowy (dość specyficzne rozwiązanie, które trochę działało, aż się przepaliło). 

Niektórzy rowerowi puryści uważają, że rowery ze wspomaganiem to swoiste oszustwo. Takie opinie są jednak coraz rzadsze i coraz więcej osób rozumie, że rowery elektryczne to racjonalne rozwiązanie miejskiej mobilności dla osób z przeciętną kondycją i doświadczeniem. No i dla tych dbających o dresscode :). Ponadto okazuje się, że statystycznie użytkownicy rowerów elektrycznych pokonują dłuższe dystanse, więc praca nóg jest średnio taka sama (badanie przeprowadzano na rowerzystach w Norwegii i Kanadzie).

Dresscode uratowany.

6. Hamulce

Ze względu na ich sporą masę zaleca się, aby w rowerach cargo montować hamulce tarczowe. Nasze dwa poprzednie rowery miały hamulce szczękowe i sprawdzało się to całkiem dobrze – po prostu raz lub dwa razy w roku trzeba było wymienić klocki, które nie były drogie. Montaż hamulców tarczowych stanowi większy wydatek, ale za to wymagają one mniej serwisowania i rzadziej wymienia się ich części. Aktualnie jeździmy na hamulcach tarczowych hydraulicznych i na pewno są one skuteczniejsze w hamowaniu awaryjnym przy pełnym załadunku, ale jeśli chcecie zaoszczędzić, to zwykłe szczęki też są bezpieczne przy regularnym serwisowaniu.

Niektóre modele mają też dodatkowy hamulec postojowy (dodatkowy „dynks” blokujący manetkę), który przydaje się na pochyłym terenie.

7. Napęd, Łańcuch, Pasek, Przerzutka, Piasta?

Każdy ma tutaj swoje preferencje, dlatego warto zastanowić się nad tym, co nam najbardziej odpowiada. Nasze pierwsze dwa rowery miały łańcuch i przerzutkę zewnętrzną. Przy odpowiednio mocnych komponentach sprawdza się to całkiem dobrze. Mankamentem jest konieczność serwisowania – po jeździe zimą, mimo smarowania, łańcuch był do wymiany.

Aktualnie mamy dwa rodzaje napędu. W trójkołowcu mamy karbonowy pasek oraz przerzutkę w piaście (bezstopniową, sterowaną ręcznie). Pasek jest trochę mniej wydajny energetycznie niż łańcuch (ma mniejszego „kopa”, jest bardziej miękki), ale nie wymaga smarowania i wymienia się go dopiero po kilku latach gdy się rozciągnie. Poza tym nie haczy Ani rajstop :). Przerzutka w piaście jest bezobsługowa. Bezstopniowe biegi to ciekawy wynalazek, ale wymaga przyzwyczajenia się do tego, że nie mamy „konkretnego” biegu. W long-johnie mamy tradycyjny łańcuch i przerzutkę w piaście (8-stopniową, automatyczną). Automatyczna skrzynia biegów to też ciekawy bajer (sama redukuje się na postoju), aczkolwiek nie niezbędny.
 
Jeżeli zamierzacie jeździć zimą (uważajcie, może zaczniecie!), to dobrym rozwiązaniem jest piasta planetarna i karbonowy pasek zamiast łańcucha (większość cargo oferuje taką opcję). Na początku kosztują, ale są odporne na trudne warunki atmosferyczne i sól drogową, więc opłaca się to bardziej niż wymiana łańcuch i zębatek co sezon.

Dla początkujących zupełnie dobrze sprawdzi się rower ze zwykłym łańcuchem i przerzutką zewnętrzną, a wszelkie udogodnienia to już kwestia indywidualnych preferencji, wygody i budżetu. Oczywiście im częściej zamierzacie jeździć, tym bardziej będą Wam one ułatwiać życie.

8. Oświetlenie

Dla mnie to bardzo ważna kwestia, ponieważ jeżdżę przez cały rok, również zimą. Rowery elektryczne mają mocne światła zasilane z baterii. W innym wypadku warto sprawdzić czy można zamontować dynamo w piaście lub inne opcje oświetlenia.

Rowery cargo są długie, więc dodatkowym atutem są odblaskowe opony lub odblaski na kołach, które czynią nas bardziej widocznymi na skrzyżowaniu.

9. Nóżka

W rowerze cargo kluczowa jest stabilizacja postoju, kiedy pakujemy ładunek lub pasażerów. Różni producenci różnie rozwiązują ten problem, więc zawsze warto sprawdzić, czy ich patent Wam odpowiada.

10. Homologacja, Ubezpieczenie, Prawo jazdy?

Rower cargo to nadal tylko… rower. Nie musisz go rejestrować, ani posiadać żadnych uprawnień. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie Rowery cargo, a prawo o ruchu drogowym”.

11. Serwis

Czy będziesz serwisować rower samodzielnie czy raczej oddawać go do serwisu? Cargo składa się z tym samych komponentów co inne rowery, więc osoby obeznane w temacie powinny sobie z nim poradzić warto jednak sprawdzić czy masz w okolicy w miarę kompetentnych serwisantów (w Warszawie kolejki do dobrych serwisów ciągną się tygodniami). Jest to szczególnie istotne, jeśli decydujesz się na bardziej zaawansowany model z silnikiem elektrycznym czy automatyczną skrzynią biegów – najlepiej sprawdźcie czy producent Waszych podzespołów (piasty czy silnika) ma autoryzowane serwisy w Waszym mieście lub okolicy. Tutaj znajdziecie listę znanych mi serwisów.

12. Jazda próbna?

Oczywiście najlepiej wypróbować rower samemu (i ze wszystkimi osobami, które będą z niego korzystać), dlatego warto zapytać dystrybutora lub osobę sprzedającą czy oferuje jazdy próbne. Jeżeli w twoim mieście nie ma takiej możliwości, to zawsze możesz sprawdzić, czy w okolicy jakaś osoba prywatna nie ma takiego modelu (świetnym miejscem do takich zapytań jest grupa Cargo Bike Poland). W ostateczności zawsze możecie odbyć małą wycieczkę do dystrybutora. Jeżeli zamawiacie rower w warsztacie, przejedźcie się koniecznie wcześniejszymi modelami tego samego konstruktora. Doskonałą okazją do wypróbowania różnych typów i modeli cargo są także ogólnopolskie i lokalne zloty rowerów cargo – najbliższy już 8 września w Łodzi, a o kolejnych dowiecie się z profilu FB bloga lub zapisując się do wspomnianej grupy Cargo Bike Poland. [I wszystkie kolejne Zloty - najbliższy 2021 w Poznaniu]

Jeśli po jeździe próbnej będziecie mieć wciąż jakieś wątpliwości, zawsze możecie do mnie napisać z pytaniami, a poza tym w anglojęzycznym internecie znajdziecie sporo wyczerpujących recenzji rozmaitych modeli rowerów cargo. Także tutaj wrzucam czasem testy niektórych modeli.

Jazda próbna na targach Velo Berlin.

13. Nowy czy używany?

Rowery cargo są konstruowane tak, aby wytrzymały lata. Jeżeli są utrzymywane w dobrym stanie, to nie powinniście mieć oporów przed zakupem używanych modeli. Starsze części można zawsze wymienić na nowe. Oczywiście najpierw jazda próbna! W przypadku elektryków warto zapytać o raport z komputera, zwłaszcza o fragmentu o stanie baterii - taka diagnoza w serwisie trwa kilka minut i kosztuje maksymalnie 150 zł.

14. Estetyka

Dość tych technikaliów. Twój rower musi przecież fajnie wyglądać! Każdy ma własne preferencje estetyczne, więc nie traktuj tego kryterium po macoszemu. Rower spędzi z Tobą długie lata – niech cieszy oko. A może będziesz chciał samemu go upiększyć? Zaletą zamówienia roweru w warsztacie jest możliwość wspólnego zaprojektowania każdego szczegółu, od koloru skrzyni po kolor manetek – mieliśmy z tym sporo frajdy przy naszym poprzednim rowerze (listę takich warsztatów znajdziesz TUTAJ). 


Na koniec CENA, czyli dlaczego to tyle kosztuje?

Kryterium kluczowe i najtrudniejsze celowo zostawiłem na koniec. Widełki cenowe cargo rozciągają się między 10 000 a 30 000 złotych i zależą od wielu wymienionych tu wcześniej decyzji, takich jak wybór napędu, wspomagania, przerzutek (a także konstrukcji ramy, skrzyni, akcesoriów itp.).

Gdybym od każdego, kto pyta „dlaczego to aż tyle kosztuje?!” dostał złotówkę, stać by mnie było już na kolejny rower. Oczywiście nominalnie cargo nie są tanie (jak wszystko co kosztuje więcej niż jedną pensję), ale czy rzeczywiście ich cena jest niewspółmierna? 
 • Pamiętajmy, że to pojazd przede wszystkim użytkowy, a nie weekendowa zabawka. Nawiasem mówiąc w pobliskich sklepach rowerowych widzę zupełnie normalne rowery i rowery elektryczne w cenach od 10 000 do 20 000 złotych i te akurat nikogo nie dziwią. A tu mowa przecież o rowerze, który pozwala przewodzić nadprogramowo dodatkowe 100 kg.
 • Rowery towarowe zaprojektowane są w taki sposób, aby przez lata służyły intensywnie użytkującym je rodzinom. Ze względów bezpieczeństwa i jakości producenci nie schodzą poniżej pewnego poziomu wykończenia i komponentów. Nawet budżetowe konstrukcje garażowe nie powinny schodzić poniżej granicy 5000 zł. Przyzwyczailiśmy się już, że za kilkaset złotych możemy kupić rower w supermarkecie lub używany rower miejski, ale czy kupujemy je z myślą o używaniu ich przez 10 lub więcej lat?
 • Większość rodzin, która decyduje się na zakup cargo, rezygnuje z drugiego samochodu, który używany był do podwożenia dzieci do szkoły lub szybkich zakupów. Zakup roweru cargo to dla nich  duża oszczędność paliwa, ubezpieczenia, parkingu i przeglądów.
 • Rowery cargo poniosą nas daleko dzięki temu, że to wspaniałe i wysublimowane inżyniersko konstrukcje, które producenci doskonalili przez lata. Więcej o szczegółach technicznych możecie przeczytać TUTAJ.
Cenowym punktem odniesienia dla cargo nie powinien być więc nasz ukochany składak z allegro, lecz bardziej rozbudowane pojazdy użytkowe, jak małe samochody czy wózki elektryczne. Rower cargo to po prostu elektryczny pojazd rodzinny.

Oczywiście cena jest bardzo ważnym kryterium w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie danego roweru towarowego. Sami najpierw kupiliśmy dużo tańszy model, zanim po paru latach zdecydowaliśmy się na import cargo z Kopenhagi. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, jak często będziesz z niego korzystać? Jeżeli rower ten ma Ci służyć codziennie, może warto dorzucić trochę więcej? Jeżeli zaś będzie służył tylko do weekendowych wypadów na działkę, to może kup tańszy? A jeśli planujesz robić nim zakupy raz w tygodniu może kup roweru na spółkę z sąsiadami lub rodziną? W Polsce działa już kilka takich spółdzielni rowerowych, a i nasza przygoda z cargo zaczęła się właśnie od współdzielonego roweru. Zawsze możecie też zapytać dystrybutora o możliwość sprzedaży ratalnej –  takie usługi są już powszechne, a firmy mogą też brać już takie pojazdy w leasing.

Niezależnie od opcji, na jaką finalnie się zdecydujecie, pamiętajcie, że cargo będzie Wam służyć i towarzyszyć przez lata, dlatego warto, żebyście przed jego zakupem rozważyli, do czego i w jaki sposób będziecie go używać, a także jakie macie względem niego oczekiwania. Dobrze dobrany rower towarowy nie tylko gwarantuje masę frajdy i rzadszy serwis, ale i po prostu ułatwia życie – jeśli mi nie wierzycie, zapytajcie Ani, która ostatnio także przerzuciła się ze swojej damki całkowicie na nasze drugie cargo :).

Na pewno nie wyczerpałem tematu, ale mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w podjęciu decyzji o zakupie roweru towarowego, który będzie odpowiednio dostosowany do Waszych potrzeb, lecz jeśli po jego lekturze macie wciąż jakieś wątpliwości lub zupełnie inne doświadczenia, którymi chcecie się podzielić, piszcie śmiało w komentarzach!

***

Chcesz być na bieżąco z rowerami cargo? Zapraszam także na mój Facebook i Instagram. 

Komentarze

 1. Poradnik bardzo dobry. Tak tylko dopowiem może, ostatnio sporą popularność zdobywają rowery elektryczne na których jest zamontowana mini bieżnia - jadąc można "na" rowerze robić sobie mały spacer jednocześnie dbając o zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Coraz bardziej mnie takie coś interesuje. Ogólnie zastanawiam się nad wózkiem do ciągnięcia ZA rowerem, w który mój synek by siedział ale taki rower to jednak przydatna rzecz na przyszłość do przewozu różnych rzeczy ;)
  ________
  na-tablicy.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyczepka jest na pewno łatwiejsza w przechowywaniu (choć niekoniecznie o wiele tańsza). Ale kto raz spróbował roweru cargo, ten już z niego nie zsiada :) Polecam jazdę próbną.

   Usuń
 3. Też zastanawiam się nad takim rowerem. Jest to fajna alternatywa do wiekszego miasta żeby sobie przemykać nie patrząc na kroki z zakupami, podoba mi się koncepcja tego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałem kupić niedawno. Poszukałem w sieci sklep z takimi rowerami i te ceny mnie trochę przeraziły. Skuter można kupić o wiele taniej i jeździć nie pedałując. Poczekam aż będzie taniej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że o wiele taniej nie będzie - tanieć mogą co najwyżej baterie i silniki w elektrykach. Ale na pewno benzyna będzie drożeć, więc amortyzacja wzrośnie :)

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super poradnik, właśnie zastanawiamy się nad kupnem takiego roweru cargo i nie wiemy z mężem co wybrać taki poradnik to bardzo fajna porada i na pewno pomoże w wyborze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne są te rowerki, mi się bardzo podobają. Właśnie chciałem coś takiego kupić na zakupy dla żony, super sprawa to jest, bardzo przyjemnie by się czymś takim jeździło po mieście.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki Wam za dzielenie się wiedzą, ciekawie się czyta. Poszukuję właśnie roweru dla mnie i mojej 3jki dzieci i rady są bardzo przydatne! :) Mam nadzieję, że sobie z nim poradzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zakup takiego roweru bez wątpienia warto rozważyć...

  OdpowiedzUsuń
 11. Wypożyczalnia www.carrentpartner.pl to serwis, który ma wiele do zaoferowania. Warto sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wypożyczalnie rowerów to super sprawa. A można nawet to załatwić za pomocą tego portalu https://oshare.pl/ . Bardzo polecam, bo to ogromna baza ogłoszeń rzeczy do wynajęcia

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja właśnie myślę o zakupie jakiegoś roweru dla siebie. Widziałam duży wybór w sklepie https://www.metrobikes.pl/pl/c/Rowery/9. Na co najlepiej zwracać uwagę przy jego zakupie?

  OdpowiedzUsuń
 14. Cenne porady i informacje. Tego typu rowery to raczej rzadkość w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 15. Osobiście skorzystałem z usług https://clicklease.pl/oferta/leasing-samochodow-nowych-i-uzywanych/ i jestem bardzo zadowolony z wykonanej przez nich pracy. Uzyskałem profesjonalną pomoc, dzięki nim udało mi się uzyskać bardzo korzystną dla mnie ofertę leasingową.

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajne rozwiązanie. Chyba kupię sobie taki rower na zakupy :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Taki rower to super sprawa, jeśli ktoś woli jednak postawić na auto, to polecam ten ciekawy artykuł o kredycie samochodowym https://szybkagotowka.pl/Finanse/kredyt-samochodowy

  OdpowiedzUsuń
 18. Od siebie mogę polecić ten skup samochodów https://skupauttrzyrzeki.pl/skup-aut-gdansk/. Sama mam zamiar sprzedać tam nasze auto, któe ma już swoje lata i coraz częściej się psuje. Czas najwyższy na coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetny rower, chciałbym taki.

  OdpowiedzUsuń
 20. Moim zdaniem rower elektryczny to świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby dojeżdżać do pracy bez wysiłku i stania w korkach. Sam mam taki rower i jestem z niego bardzo zadowolony. Duży wybór dobrej jakości rowerów https://mocnerowery.pl/.

  OdpowiedzUsuń
 21. Te rowery są świetne. Idealne do miasta lub na jakiś biznes.

  OdpowiedzUsuń
 22. Rowery są bardzo praktyczne i wszędzie się zmieszczą.

  OdpowiedzUsuń
 23. Czasami niestety rower nie jest wystarczający, a jeżeli ktoś nie chce kupować samochodu to może zdecydować się na jego wypożyczenie. Tutaj https://flexrent.pl/wypozyczalnia-samochodow-lotnisko-krakow-balice/ można znaleźć bardzo atrakcyjną ofertę

  OdpowiedzUsuń
 24. Wszystkim osobom zainteresowanym tematem polecam sprawdzić stronę https://www.uzywanejaknowe.pl/nasze-salony/ , na której znajdziecie ofertę salonu z najróżniejszymi samochodami używanymi, na które uzyskacie pełną gwarancję podczas zakupu. Co sądzicie o ofercie?

  OdpowiedzUsuń
 25. Wybór dobrego roweru jest prosty. Warto przed zakupem przetestować ulubione modele w sklepie stacjonarnym . Swój pierwszy rower górski zamówiłam z tej strony https://www.sklepbiker.pl/ :)

  Jazda rowerem jesienią jest przyjemna i warto korzystać z tego sprzętu bez względu na porę roku.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz